سئو خارجی یا off page seo چیست؟

سئو خارجی(of page seo) به کار های انجام شده برای یک وبسایت، خارج از آن سایت گفته می شود. اغلب این نوع سئو را به عنوان لینک سازی و روش های آن میشناسیم. هدف اصلی آن مانند دیگر روش های سئو افزایش ترافیک سایت است. اما کمی ریسک پذیر تر است. در این مقاله از کامی سئو قصد داریم که باهم به مفهوم سئوی خارجی و مهمترین فاکتور های آن بپردازیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

سئو خارجی چیست؟

سئو خارجی چیست؟
سئو خارجی به کار های خارج از سایت برای یک وبسایت تلقی میشود.

همانطور که میدانیم سئو به صورت کلی در سه دسته سئو داخلی، سئو تکنیکال و سئو خارجی جای میگیرد. سئو داخلی به کار های داخلی سایت میپردازد. بیشتر تمرکز آن روی تولید محتوا و تجربه کاربری سایت است. اصول سئوی محتوا از مهمترین ارکان آن است. در واقع این نوع سئو پیرو استاندارد های گوگل است. سئو تکنیکال هم به مسائل فنی سایت تمرکز دارد. مسائلی مانند سرعت سایت، موبایل فرندلی بودن و… .

اما هدف اصلی ما بحث روی سئوی خارجی است. هر کاری که جزء مسائل فنی سایت نباشد و ربطی به کارهای داخل یک سایت مانند تولید محتوا، لینک سازی داخلی و… نداشته باشد. به عنوان سئوی آف پیج یا خارجی تلقی می شود. رایج ترین تکنیک های سئوی خارجی مسائل مربوط به لینک سازی خارجی است. در واقع بک لینک اصل و اساس of page seo است. اما فعالیت هایی مانند فعالیت در شبکه ها و رسانه های اجتماعی، برندینگ، لینک دهی به سایت های خارجی و… نیز میتوانند جزء این نوع سئو باشند.

بک لینک و تاثیر آن در سئو خارجی

بک لینک در سئو خارجی

در واقع یک بک لینک، لینکی است که از یک سایت دیگر به سایت شما داده می شود. لینکی که داده میشود برای سایت مقصد یک بک لینک به حساب می آید. در شکل بالا لینک از سایت١ به سایت٢ یک بک لینک حساب می شود. بک لینک ها در صورتی که به صورت طبیعی و طبق اصول های لینک سازی ساخته شوند، میتوانند در افزایش ترافیک سایت بسیار کمک کننده باشند.

اگر چه هم اکنون مانند گذشته تاثیر بک لینک ها زیاد نیست. اما میتواند یک فاکتور تعین کننده در برخی از حوزه ها باشد. از اصلی ترین اصول لینک سازی نیز رعایت حالت طبیعی بودن آن است. گوگل نباید به فعالیت لینک سازی شما شک کند. در غیر این صورت سایت شما جریمه خواهد شد و احتمال پنالتی شدن سایت شما وجود دارد.

انوع بک لینک ها در سئو خارجی(of page seo)

انواع بک لینک در سئو خارجی

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین فاکتور های سئو خارجی(of page seo) بک لینک ها هستند. بک لینک ها هم خود مانند سئو و بهینه سازی سایت به سه دسته تقسیم می شوند. بک لینک کلاه سفید، بک لینک کلاه خاکستری و بک لینک کلاه سیاه این دسته ها را تشکیل می دهند. که در رابطه با هرکدام توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

بک لینک کلاه سفید:

بک لینک کلاه سفید در سئو خارجی

گرفتن این نوع بک لینک ها خیلی سخت است. مگر اینکه سایت شما از لحاظ محتوایی، سئو داخلی و سئو تکنیکال فوق العاده عمل کند. خود وبمستر یا صاحب سایت در ساختن این نوع بک لینک دخالتی ندارد. دیگران به خاطر محتوای خوب آن را به عنوان یک منبع معرفی می کنند و به آن سایت لینک می دهند. مانند سایت ویکی پیدیا، یوتیوب و… .این نوع بک لینک به انرژی، زمان و هزینه فوق العاده زیادی نیاز دارد. اما میشه گفت از بهترین نوع لینک سازی در سئو خارجی است.

بک لینک کلاه خاکستری:

بک لینک کلاه خاکستری در سئو خارجی

رایج ترین نوع لینک سازی در سئوی خارجی(of page seo) است، اساس کار بیشتر وبسایت ها در لینک بیلدینگ همین روش لینک سازی کلاه خاکستری است. مهمتین معیاری که باید در آن رعایت شود طبیعی بودن روند لینک سازی است. مهمترین روش های گرفتن لینک کلاه خاکستری در لیست زیر آورده شده است.

 • فعالیت درشبکه های جتماعی (مفید است و خطری ندارد)
 • فعالیت در وبلاگ ها
 • فعالیت در سایت های انجمنی
 • لینک سازی پروفایلی
 • لینک سازی کامنتی
 • خرید بک لینک (بسیار حساس است و باید یک متخصصآن را انجام دهد)
 • رپورتاژ آگهی

اگر شما واقعا به فکر بهبود سئو خارجی سایت خود هستید و دوست دارید رتبه سایت شما بهبود پیدا کند، پس حتما به این نوع لینک سازی روی بیاورید. اما مواظب باشید که اصولی آن را انجام بدهید. در این رابطه میتوانید از یک متخصص سئو و لینک سازی کمک بگیرید.

اشتباهات رایج در لینک سازی کلاه خاکستری

بسیاری از افرادی که برای بهبود سئو خارجی به لینک بیلدینگ روی می آورند، در ساخت بک لینک برای سایت خود دچار اشتباهات مرگباری می شوند. این جا به چند تا از مهمترین این اشتباهات اشاره میکنیم.

 1. فقط لینک فالو می سازند، در حالی که باید هم لینک فالو بسازند هم نوفالو
 2. فقط در سایت هایی بارنک بالا لینک می سازند، در حالی که باید در سایت با رنک پایین نیز لینک بسازند
 3. فقط با انکر تکست لینک میسازند، در حالی که باید با تصویر، url و بقیه روش ها نیز لینک بسازند
 4. فقط به یک صفحه لینک میدهند، در حالی که باید به بیشتر صفحات لینک بدهند
 5. فقط به ازای یک انکر تکست لینک میدهند، در حالی که باید به ازای انکر تکست های مختلفی لینک بدهند
 6. فقط به کلمه کلیدی آن صفحه لینک میدهند، در حالی که باید به علاوه به کلمه کلیدی باید به کلمات مرتبط با کلمه کلیدی یا هم معنی های آة کلمه کلیدی نیز لینک بدهند
 7. فقط در یک تایم مشخص لینک میسازند، در حالی که با ین کار گوگل شک میکند

لیست بالا لزوما یک لیست کامل از اشتباهات لینک سازی در سئو خارجی نیست. پس مواظب باشید که اطلاعاتتون را در لینک بیلدینگ بالاتر ببرید. با این حال مهمترین نکته ای که باید در لینک بیلدینگ به آن توجه داشته باشید، روند طبیعی بودن این کار است.

لینک سازی کلاه سیاه

لینک سازی کلاه سیاه در سئو خارجی

این نوع لینک سازی بیشتر مواقع در اثر خریدن لینک های انبوه یک سایت را دچار عواقب بدی میکند. البته هر کدام از روش های لینک سازی کلاه خاکستری اگر به درستی و اصولی انجام نشود، ممکن است به لینک سازی کلاه سیاه تبدیل شود، و سایت شما را جریمه کند. البته به جز لینک سازی در شبکه های اجتماعی که بحث آن جدا است. بنابر این سئو خارجی و در لینک سازی به این نکته بسیار توجه کنید.

برندینگ و نقش آن در سئو of page

نقش برندینگ در سئو خارجی

یکی از مهمترین مکانیزم هایی که هر کسب و کار، علاوه بر بحث سئو، دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی اینترنتی و… باید روش کار کند، برندینگ آن است. کار رو برندینگ و تلاش برای شناساندن خود به دیگران از هر طریقی برندینگ نام دارد. این کار برای یک وبسایت یک نوع سئو خارجی محسوب میشود. وقتی سایت شما یا کسب و کار شما روی زبان ها افتاد، مردم خود به خود در باکس جستجوی گوگل خود برند شما را جستجو میکنند. این کار خود به خود به سئوی کلی سایت شما کمک میکند و در نهایت منجر به بازدید بیشتر و یا فروش بیشتر میشود.

 مهمترین کارها در ایجاد برندینگ عبارت اند از:

 • انتخاب درست نام برند
 • اعتماد سازی
 • فعالیت همزمان در شبکه های اجتماعی
 • تبلیغات به صورت آنلاین و آفلاین
 • برگزاری وبینار و کمپین ها
 • درس گرفتن از اشتباهات رقیبان

به این نکته توجه داشته باشید، که برندینگ میتواند به سئو خیلی خیلی کمک کند، فراتر از آن، برندینگ میتواند از سئو بهتر و موثر تر برای یک کسب و کار واقع شود.

این مقاله در حال تکمیل شدن است. به زودی بقیه موارد مربوط به لینک سازی و دیگر فاکتور های سئو خارجی در آن قرار میگیرد.

منابع:

https://moz.com/learn/seo/off-site-seo

نویسنده: کامل بهرامی