بهینه سازی تصاویر و راز های سئو کردن عکس

سئو کردن عکس ها و بهینه سازی تصاویر با توجه به اینکه امروزه بیشتر صفحات وب از عکس های گونوگون تشکیل شده اند، بسیار ضروری است. شما هر صفحه ای را که باز می کنید به احتمال خیلی زیاد حاوی تصاویر است. حال بهینه سازی آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما باید تصاویرمان را به گونه ی آماده انتشار کنیم که برای گوگل بهینه باشد. یکی از فاکتورهای سئو در صفحه نیز بهینه سازی تصویر است که به دو دلیل اهمیت دارد:

 • کمک به بارگذاری سریعتر وب سایت
 • گرفتن ورودی از گوگل در نتایج تصاویر گوگل

سئو کردن عکس چیست و چرا لازم است؟

اگر عکس های داخل یک صفحه به گونه ای باشند که کیفیت آن ها پایین باشد یا حجم آن ها زیاد باشد و زمان بیشتری را از کاربر بگیرد، قطعا کاربر صفحه ای که ساختیم را دوست نخواهد داشت و فورا سایت ما را ترک می کند. در همین راستا بر طبق استاندارد های گوگل یک سری نکات برای سئو کردن عکس ها وجود دارد.

در مقاله کامل چگونگی رعایت اصول سئوی محتوا، به بهینه سازی تصاویر اشاره کرده ایم، اما اینجا میخواهیم به صورت جزئی تر وارد بخش بهینه سازی تصاویر شویم. پس با کامی سئو همراه باشید. در قدم اول شما را به دیدن اسلاید های زیر دعوت میکنیم.

نکات سئو کردن عکس ها و بهینه سازی تصویر

مهمترین نکات بهینه سازی عکس

 

در رابطه با سئو کردن عکس ها نکات زیاد و پیچیده ای وجود ندارد. شما میتوانید با رعایت چند نکات ساده به راحتی عکس های خود را بهینه کنید.

باتوجه به اینکه در سال های اخیر بخش نتایج تصویر گوگل از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به همین دلیل سئو کردن تصویر نیز اهمیت آن بالا رفته است. شما می توانید با استفاده از عکس ها و تصویر های داخل سایتتون از گوگل ورودی بگیرید.

نام فایل در سئو کرن تصویر

عنوان متنی تصویر در وردپرس برای اهداف سئو مورد استفاده قرار نمی گیرد چرا که توسط خزنده های گوگل و یا بینگ بررسی
نمی شود. در قسمت زیر مثالی در خصوص عنوان متنی تصویر آورده شده است. با وجود اینکه عنوان متنی تصویر تاثیری در سئو ندارد اما راهنمای مناسبی برای کاربران محسوب می شود. این می تواند راه خوبی برای بهبود CTA باشد. بنابراین در حالی که عنوان متنی تصویر هیچ تاثیری به لحاظ فنی ندارد اما راهکار مناسبی در بهتر رتبه بندی شدن شما هستند چرا که می تواند به بهبود تجربه کاربر از سایت شما کمک شایانی کند.

از آن جا که نام فایل تاثیر مستقیمی در سئو تصاویر ندارد، اما بهتر است دو تا نکته ی زیر را در مورد آن رعایت کنیم. رعایت این دو تا نکته به نحوی از برتری کار ما نسبت به رقبا خبر می دهد.

 • نام تصویر انگلیسی و معنا دار باشد. ( نام عکس مربوط به عکس باش و متن آن انگلیسی باشد)
 •  سعی کنید تا حد امکان از کلید واژه مرکزی در نام عکستان استفاده کنید.

فرمت مناسب عکس برای سئو

مناسب ترین فرمت های عکس در بهینه سازی تصاویر

سعی کنید برای این که عکس هایتان در فرمت بهینه برای سئو قرار داشته باشند، از فرمت های معمول و مناسب برای وب استفاده کنید.

 • فرمت JPEG: مناسب ترین  و رایجترین فرمت برای سئو کردن عکس ها می باشد. بیشتر تصاویری که در سطع اینترنت و وب یافت می شوند از این نوع فرمت هستند.
 • فرمت PNG: فرمت مناسب و خوبی است. بعضی از سایت ها از این فرمت استفاده می کنند. هر چند این فرمت از فرمت قبلی شاید حجیم تر باشد، اما بایک سری تکنیک می شود حجم آن ها را بدون افت کیفیت کاهش داد. در ادامه ابزار های لازم را برای این کار معرفی میکنیم.
 • فرمت WEBP: فرمت مختص صفحات وب می باشد و با مرورگر ها قابل مشاهده است. از حجم و کیفیت مناسبی برخوردار هستند. امروزه بسیاری از سایت ها از این گونه فرمت در صفحات خودشون استفاده می کنند.
 • شما با استفاده از سایت زیر میتوانید به صورت آنلاین عکس هاتون را به این فرمت تغیر دهدید. یا در فتوشاپ و سایر ادیتورها آن را تحت عنوان save as webp ذخیره نکنید.
 • فرمت GIF: به ندرت از این فرمت استفاده می شود. مگر اینکه در پاپ آپ ها و یا تبلیغات. بهتر است برای مقالات و صفحات محصول از این فرمت استفاده نکنیم. چون حجم بیشتری میگیرند و اگر جذاب نباشند احتمالا کاربر را اذیت می کنند.

حجم عکس ها برای سئو

یکی از نکات خیلی مهم در سئو کردن عکس ها، حجم آن ها می باشد.

شما باید حجم تصویر هایی را که در داخل صفحاتتون از آن استفاده میکنید مناسب و معقول باشند. اگر تصویر شما در حدود مگابایت باشد، سایت شما دیر لود می شود و کاربر قبل از باز شدن سایت آن را ترک می کند.  الگوی زیر بسیار الگوی مناسبی است و بهتر است از این الگو استفاده کنید. این کار به بهینه سازی تصاویر شما خیلی کمک می کند.

فرمت مناسب در بهینه سازی تصویر

همچنین میتوانید مقاله ما را در رابطه با معرفی بهترین سایت های کاهش حجم تصویر مطالعه بفرمایید. این سایت ها از بهترین سایت های فشرده سازی و بهینه سازی عکس هستند.

ALT یا متن جایگزین در سئو کردن عکس

متن جایگزین در سئو کردن عکس

متن Alt یا متن جایگزین روی تصاویر در سایت وردپرسی اعمال می شود. تگ Alt توسط گوگل بررسی می شود تا مشاهده کند که تصاویر موجود در محتوای شما با محتوا مربوط هستند و یا خیر! به هر حال این تگ یکی از مهم ترین کارهایی است که در تولید محتوا می بایست آن را اعمال کنید و اگر تا کنون این کار را نکردید برگردید و انجامش دهید.

از مهمترین نکات سئو کردن عکس ها، پر کردن فیلد متن جایگزین است که یکی از متا تگ های گوگل برای عکس ها است. شما با این کار به گوگل میفهمانید که هدف شما از عکس چی هست. اگر این گزینه را در خالی بگذارید به سئوی سایت خود ضربه می زنید. مهمترین این نکات عبارت اند از:

 • یکتا باشد (سعی کنید تا حد امکان برای هرتصویریک متن جایگزین متفاوت بنویسید )
 • در متن جایگزین از عبارات کلیدی استفاده کنید
 • کمتر از ١٢٥ کاراکتر( سعی کنید متن جایگزین شما تا ٦ یا ٧ کلمه باشد و به وضوع هدف تصویر را مشخص کنید که چی هست)
 • سعی نکنید در همه عکس ها کلید واژه مرکزی را تکرار کنید. سعی کنید از عبارات کلیدی مرتبط هم استفاده کنید.

طول و عرض عکس ها

سعی کنید طول و عرض عکس ها را مشخص کنید. اندازه مناسبی را نسبت به صفحه ای که عکس در آن نمایش داده میشود عکس را انتخاب کنید. به طور کلی هدف این نکته این است که بگوید اندازه ای را انتخاب کنید که به قیافه صفحه شما بخورد.

استفاده از هاست خودی

برای کمک به بهینه سازی تصاویر و سئو کردن عکس ها همیشه سعی کنید که عکس هایی را که استفاده میکنید، در هاست خودتان آپلود کنید و عکس را از هیچ سایت دیگری در سایت خود نمایش ندهید، بلکه به طور کامل آن را دانلود کرده و در هاستی که دارید آپلود کنید. نام آن را نیز تغیر بدهید.

اگر عکس را از سایت های دیگر نشان دهید احتمال اینکه در آینده توسط گوگل جریمه شوید وجود دارد. پس به هوشمندی گوگل توجه داشته باشید.

استفاده از تصاویر یونیک

همیشه سعی کنید از تصویر های خودتان استفاده کنید. اگر محصول دارید از محصول خود عکس مناسب در زاویه های مناسب عکس بگیرید. اگر برای مقالات میخواهید از عکس های استوک استفاده کنید و یا اینکه آن هارا تغیر بدهید.

ساخت تصویرهای اینفوگرافیک و جذاب نیز به سئوی سایت شما بسیار کمک میکند. پس سعی کنید با ابزار های تولید محتوای تصویری مانند فتوشاپ تاحدودی آشنا شوید.

بهینه نکردن عکس ها از اشتباهات رایج در تولید محتوا

محتوایی که فاقد عکس باشد، محتوای خشک و غیر جذابی است. بنابراین از لحاظ روانشناسی بهتر است که محتواهای ما دارای عکس باشند. اما یکی از اشتباهات رایج در تولید محتوا و مخصوصا تولید محتوای تصویری بهینه نکردن یا عدم بی توجهی به سئو کردن عکس ها است. با این کار حجم صفحه ما بیشتر و بیشتر خواهد شد. بنابراین کاربران قبل از بازشدن کامل صفحه سایت را ترک میکنند.

بهتر است که در تولید محتوای تصویری و عکس ها به بهینه سازی آن ها توجه ویژه ای داشته باشیم. با این کار میتوانیم از طریق بخش تصاویر موتورهای جستجو نیز ورودی خوبی داشته باشیم. در کل توجه به سئوی تصاویر بخش مهمی از سئوی محتوا ست که باید به آن توجه داشته باشیم، زیرا هم از طریق آن ورودی میگیریم و هم از در سرعت لود و بارگذاری صفحه تاثیرگذار است.

خوب تا اینجا بیشتر نکاتی را که در رابطه با سئو کردن عکس ها وجود داشت را ذکر کردیم. در آینده به این نکات افزوده خواهد شد. امیدواریم که مورد پسند و استفاده شما کاربران عزیز قرار گرفته باشد. منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

منابع:

https://yoast.com/image-seo/

https://www.searchenginejournal.com/on-page-seo/image-optimization/

سفارش تولید محتوای سئو شده از سایت کامی سئو

سفارش تولید محتوای متنی سئو شده با بهترین کیفیت

۱۱ دیدگاه دربارهٔ «بهینه سازی تصاویر و راز های سئو کردن عکس»

دیدگاه خود را بنویسید