کسب درآمد از تولید محتوا به صورت دلاری و ریالی

کسب درآمد با تولید محتوا یکی از بهترین راه های کسب درآمد از طریق اینترنت است که امروزه در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد. روزانه میلیون ها گیگابایت در سراسر دنیا تولید میشود و هدف همه آن ها تجاری است. حتی محتواهایی که برای سرگرمی ساخته میشوند نیز تجاری هستند. در این پست آموزشی از کامی سئو قصد داریم راه های کسب درآمد از طریق تولید محتوا را با هم مرور کنیم. تولید محتوا در خانه میتواند یک گزینه خوبی برای مستقل شدن از حلاز مالی باشد.

ابتدا از طریق فیلم کوتاه اسلایدی زیر با کلیات موضوع آشنا میشویم و سپس میریم سراغ اصل ماجرا یعنی کسب درآمد از تولید محتوا.

انواع محتوا برای کسب درآمد

محتوا به صورت های مختلفی در دنیای دیجیتال وجود دارد که از طریق آن میتوانیم درآمد کسب کنیم. ما اول به مهترین فرمت های محتوا، جهت کسب درآمد از طریق تولید محتوا اشاره میکنیم. این محتواها عبارت اند از :

انواع محتوا برای کسب درآمد

 • محتوای متنی
 • محتوای ویدیویی
 • محتوای تصویری و اینفوگرافیک
 • پادکست و موسیقی

همچنین راهنمای ما در رابطه با انواع محتوا شما را بهتر با این قضیه آشنا میکند. هر کدام از آن ها کاربردهای خاص خودشان را دارند و بسته به مخاطبین هدف و نوع پلت فرم از آن ها استفاده میشود. کاربردهای آن ها به صورت زیر است :

کاربرد انواع محتوا

 • محتوای متنی برای پست های وبلاگ و معرفی محصولات و خدمات
 • محتوای ویدیوی برای پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، یوتیوب، وبسایت و… جهت تبلیغات و معرفی محصولات
 • محتوای تصویری برای انوع کاربردها از جمله وبسیات و شبکه های اجتماعی
 • پادکست ها جهت معرفی خدمات و محصولات و… در شبکه های اجتماعی و وبسایت

ما از طریق هرکدام از محتوا های بالا میتوانیم، کسب درآمد با تولید محتوا را تجربه کنیم و سود خوبی ببریم.

کسب درآمد با تولید محتوا به چه صورت ممکن است؟

همه ما کم و بیش با اینترنت کار میکنیم. حداقل در هر خانواده یکی دو نفر پیدا میشود که یک پیج اینستاگرام داشته باشد یا بتواند با گوگل کار کند. تولید محتوا یکی از شاخه های مهم دیجیتال مارکتینگ و ستون آن است. در واقع دیجیتال مارکتینگ بدون محتوا اهمیتی ندارد و عملا یک چیز بی معنی است.

بنابراین امروزه این حوزه یک فرصتی اشتغال زایی در سراسر دنیا ایجاد کرده و کسب درآمد با تولید محتوا یک شغل بین المملی به حساب می آید. همین محتوایی که شما میخوانید خودش یک نوع محتوا است که در وبسایت ما با اهداف مشخص و معینی تولید شده است. یا حساب کنید فیلمی که شما در اینستاگرام میبینید، با هدف خاصی تولید شده است. اما به صورت خلاصه درآمد با تولید محتوا به شیوه های زیر امکان پذیر است.

روش های کسب درآمد با تولید محتوا

 • فروش مستقیم محتوا
 • بازاریابی محتوا برای محصولات و خدمات
 • فروش تبلیغات از طریق تولید محتوا
 • استخدام در جایی به عنوان تولید کننده محتوا
 • و…

راه های زیادی برای داشتن درآمد از طریق محتوا وجود دارد، اما حداقل توی ایران رایج ترین راه های کسب درآمد از طریق تولید محتوا مواردی بودند که در بالا به آن ها اشاره کردیم.

در ادامه هر یک از موارد زیر را بیشتر بررسی میکنیم و به نکات و جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت.

کسب درآمد با فروش مستقیم محتوا

یکی از رایج ترین راه های کسب دڕآمد با تولید محتوا فروش مستقیم محتوا توسط توکلید کنندگان محتوا است. در این شیوه، کسی که محتو ارا تولید میکند مستقیما محتوا را به فروش میرساند. در این یکی مورد ممکن است که محتوای شما :

کسب درآمد با فروش مستقیم محتوا به چه صورت است

 • یک کار هنری
 • یک بازی رایانه ای
 • یک کتاب الکترونیکی
 • یک فیلم یا موسیقی
 • یک متن حرفه ای
 • و…

باشد. در این صورت شما محتوای خود را یا در پلت فرم های آنلاین خود میفروشید و یا آن را به شخص و شرکت دیگری میفروشید.

کسب درآمد از طریق بازاریابی محتوایی

کسب درآمد با تولید محتوا از طریق بازاریابی محتوایی

در این روش شما از طریق محتوایی که ساخته اید بازاریابی محتوایی انجام میدهید. ممکن است شما با استفاده از این بازاریابی محصولات و خدمات خود را به دیگران بفروشید و این روش هم یک روش غیر مسقیم کسب درآمد با تولید محتوا به حساب می آید. اما از خود میپرسید چطور و چگونه؟ به مثالهای زیر دقت کنید.

مثال 1 :

فرض کنید شما یک پیج اینستاگرام دارید که در رابطه با فروش کفش است. شما از محصولات خودتان چندین عکس زیبا و خلاقنه تهیه میکنید و با یک کپشن عالی آن را با هشتگ ها و ترفندهای خاصی به بیشتر فالورهای خود یا به دیگر کاربران اینستاگرام نشان میدهید. بعد از این یکی میاد عاشق کفش های فروشگاه شما میشه و چند محصول از شما خرید میکند. این شد کسب درآمد از طریق تولید محتوا به صورت غیر مستقیم. در واقع این محتوی جذاب شما بود که برای شما فروش به همراه داشت.

مثال 2 :

فرض کنید که شما وبسایتی فروشگاهی دارید و برای بخش وبلاگ آة یک مقاله عآلی برای مقایسه مثلا دو محصول سامسونگ انجام میدهید. کاربری میاد جستجو میکنه سامسونگ فلان مدل بهتره یا فلان مدل، خوب سایت شما بالا می آید و محتوای شما را به کاربر نشان میدهد. از طرفی مقاله شما کاربر را متقاعد میکند که یکیشون را انتخاب کند. شما از طرف لینکی که به محصولتان داده اید کاربر را به صفحه فروش منتقل میکنید و کاربر محصول شما را میخرد.

کسب درآمد با تولید محتوا از طریق فروش تبلیغات

فروش تبلیغات با محتوا

یکی دیگر از ررش های کسب درآمد با تولید محتوا، فروش تبلیغات از طریق پلت فرم های محتوایی و شبکه های اجتماعی است. در این روش شما با داشتن یک وبسایت یا یک شبکه اجتماعی بازدید کنندگان زیادی از به وبسایت یا شبکه اجتماعی خود می آورید و در آن برای محصولات یا شبکه های اجتماعی دیگران تبلیغ میکنید.

از مهمترین پلت فرم های محتوایی در ایران که برای فروش تبلیغات از آن استفاده میشود میتوان موارد زیر را نام برد :

 • وبسایت های پربازدید- اغلب وبسایت های خبری
 • شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام
 • و…

برای کسب درآمد از طریق فروش تبلیغات در وب سایت شما لازم است که با سئوی محتوا و نویسندگی آسنا باشید و بتوانید از طریق موتورهای جستجو برای محتوا بازدید کسب کنید.

یک مثال :

فرض کنید که وبسایت شما یک صفحه دارد که روزانه چند هزار بازدید دارد. شما با قرار دادن لینک سایت دیگران یا تبلیغ های بنری برای محصولات و وبسایت های دیگر پولی به ازای آن بک لینک یا بنر دریافت میکنید. این میشود فروش و سود شما از طریق محتوای آن صفحه پربازدید که یک نوع کسب درامد از طریق محتوای آن صفحه به دست می آید.

البته بخشی از کسب درآمد از تولید محتوا در بخش هایی مانند وبسایت و وبلاگ با کسب درآمد از سئو مشترک است و در واقع تلفیقی از این دو روش کسب درآمد است، زیرا بدون بهینه سازی محتوا رتبه نمیگیرد تا بازدید داشته باشد.

یکی دیگر از راه های فروش تبلیغات برای کسب درآمد از تولید محتوا، استفاده از گوگل ادسنس است. برای اینکه با گوگل ادسنس آشنا شوید، کافی است که مقاله ما را تحت عنوان گوگل ادسنس چیست مطالعه بفرمایید.

استخدام به عنوان کارشناس تولید محتوا و نویسنده

استخدام به عنوان کارشناس تولید محتوا و نویسنده محتوا در شرکت های مختلف

بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک هم اکنون به دنبال کارشناس تولید محتو ا میگردند. همین الان تو اینترنت سرج بزنید استخدام کارشناس تولید کننده محتوا، وبسایت های زیادی بالا می آیند که آگهی های مرتبط با این حوزه کاری را زده اند. بنابراین شما با تبدیل شدن به یک کارشناس تولید محتوا میتوانید در جایی به صورت فیزیکی استخدام شوید و یا میتوانید به صورت فریلنسری با چند شرکت قرار داد ببنیدید و برای آن ها کار تولید محتوا انجام دهید.

کار شما ممکن است بسته به پلت فرم آن شرکت و مخاطبان هدف آن ها متفاوت باشد و ممکن است از شما  موارد زیر را بخواهند :

 • پست و مقالات وبلاگ – مخصوص نویسندگان محتوا
 • معرفی محصولات
 • تولید ویدیو و پادکست
 • و…

کسب درامد دلاری با تولید محتوا

یکی از راه های خوب کسب درامد با تولید محتوا، کسب درآمد دلاری آن است. برای اینکه شما بتوانید با محتوا به صورت دلاری کسب درآمد کنید میبایست به یک سری تکنیک ها و اصول آشنا باشید. تکنیک هایی مانند :

 • آشنایی با زبان های غیر زبان فارسی مانند زبان انگلیسی
 • آشنایی با ترفندهای بازکردن حساب خارجی و تبدیل دلار به تومان
 • آشنایی با اصول تولید محتوا برای پلت فرم های مختلف
 • آشنایی با نحوه پروژه گرفتن از وبسایت های مختلف
 • و…

نتیجه گیری

تو این شرایط بد اقتصادی داشتن یک شغل دوم یا یک شغل بی دردسر، یک نعمت الهی است. شما میتوانید با گذارندن دوره های مختلف و آموزش دیدن به یک کارشناس خبره تولید محتوا تبدیل شوید و بتوانید برای خود درآمد داشته باشید.

برای کسب درآمد با تولید محتوا شما لازم نیست چندین سال زحمت بکشید و درس بخونید، و البته این به معنی این نیست که درآمد با تولید محتوا ساده به دست می آید، بلکه باید زمان و انرژی زیادی را کنار بگذارید تا به این حرفه مسلط شوید و همچنین روزانه چندین ساعت کار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

منابع مورد استفاده :

https://www.digitalmarketing.org/blog/how-to-make-money-as-a-content-creator

https://contentmarketinginstitute.com/2017/05/make-money-content-marketing/

۲ دیدگاه دربارهٔ «کسب درآمد از تولید محتوا به صورت دلاری و ریالی»

دیدگاه خود را بنویسید