موبایل فرندلی بودن یا سایت رسپانسیو به چه معنا است؟

معنی موبایل فرندلی بودن برای وبسایت

موبایل فرندلی یا به انگلیسی mobile friendly به زبان ساده، یعنی این که وبسایت شما در دستگاه های تلفن همراه به خوبی نمایش داده شود. به عبارت دیگر یعنی اینکه نسبت به نمایش در موبایل، سایت واکنشگرا باشد. این ویژگی هم انون یکی از مهمترین فاکتورهای سئو کلاه سفید است. همچنین طراحی وبسایت واکنش گرا یکی از مهمترین ارکان سئو موبایل است که این امر در سال ٢٠٢٢ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و پیش بینی میشود همچنان اهمیت خود را در سال های آینده حفظ کند.

اگر بخواهیم موبایل فرندلی بودن را برای وبسایت ها به زبان ساده تعبیر کنیم، به صورت زیر است. وبسایت شما باید در دستگاه های موبایل بدون نیاز به زوم کردن و اسکرول کردن قابل نمایش باشد. و کاربر با آن مانند نسخه دسکتاپ راحت باشد. اگر سایتی چنین ویژگی را داشته باشد، به آن سایت رسپانسیو می گویند. در ادامه در ویدیوی زیر چند تا از وبسایت های موبایل فرندلی و وبسایت غیر موبایل فرندلی را باهم میبینیم و آن ها را با هم مقایسه میکنیم.

پس تا آخر این مقاله با کامی سئو همراه باشید.

پس تا اینجا فهمیدیم که چه سایت هایی واکنشگرا هستند. در ادامه این مقاله به اهمیت سایت رسپانسیو یا سایت mobile friendly میپردازیم.

اهمیت سایت های موبایل فرندلی یا سایت های رسپانسیو

در چند سال اخیر، کاربران دستگاه های موبایل روز به روز بیشتر می شوند، و حجم بالایی از سرچ های گوگل مربوط به دیوایس های موبایل است. پس باتوجه به این شرایط گوگل و سایر موتور های جستجو اهمیت ویژه ای به این موضوع میدهند. آنها میخواهند که کاربرانی که از این موتور های جستجو استفاده میکنند، کاربرانشان را راضی نگه دارند.

موبایل فرندلی بودن و اهمیت آن

این امر به حدی حائز اهمیت شده است که الان یکی از مهمترین چک لیست های سئو در سال ٢٠٢١ موبایل فرندلی بودن است. گوگل میخواهد در کنار محتوای با کیفیت و قانع کننده، سایت هایی را به کاربران پیشنهاد بدهد که کاربران با آن راحت باشند و سایت، سایتی کاربر پسند باشد.

به همین خاطر، گوگل به سایت هایی که این استاندارد را رعایت کنند اهمیت بیشتری میدهد. و تا چند سال آینده این اهمیت بیشتر و بیشتر خواهد شد.

حتی گوگل در بخش ابزار سرچ کنسول نیز، یک آپشن به نام موبایل فرندلی بودن نیز دارد.

الگوریتم سازگار با موبایل فقط بر نتایج جستجوی انجام شده توسط تلفن همراه تأثیر می گذارد. با به روزرسانی الگوریتم سازگار با موبایل گوگل ، سایت هایی که موبایل دوست نباشند جایگاه خود را در رتبه بندی گوگل از دست می دهند و بر خلاف سایت های طراحی شده برای موبایل پسند ، در موتور جستجوی گوگل رتبه بالاتری خواهند داشت. در نتیجه ، سایتهایی که برای موبایل دوستانه طراحی نشده اند کاربران خود را از دست می دهند.

اهمیت موبایل فرندلی بودن برای گوگل

گوگل به تازگی برخی اخبار را منتشر کرده است که نشان می دهند الگوریتم های گوگل عمدتا از نسخه تلفن همراه سایت و محتویات
آن برای رتبه بندی سایت استفاده می کنند مانند Mobile First Index.

اهمیت موبایل فرندلی بودن در گوگل و موتورهای جستجو

این تغییر بزرگ در فرایند ایندکس شدن گوگل است و این معنی را منتقل می کند که تلفن همراه در حال حاضر از هر زمانی برای گوگل مهم تر است. اگر هنوز سایت شما پاسخگو نیاز کاربرانی که از طریق موبایل وارد سایت تان می شوند نیست می بایست بیخیال همه چیز شوید و روی قابلیت استفاده تلفن همراه سایت تان تمرکز کنید.

شما می توانید از ابزارهای خود گوگل برای بررسی وضعیت موبایل سایت تان استفاده کنید و ببینید که آیا سایت شما نتایج مثبت را از ابزارهای گوگل در این زمینه میگیرد و یا خیر!

یکی دیگر از راهکاری توصیه شده در این زمینه این است که گوگل AMP را اجرا کنید که به نظر نگارنده هنوز افزونه بدون نقصی در این خصوص موجود نمی باشد و برای استفاده از این قابلیت حتما با یک متخصص وردپرس مشاوره نمایید. در ادامه با ابزارهای تست موبایل فرندلی بودن وبسایت آشنا خواهیم شد.

ابزار های تست موبایل فرندلی بودن

ابزار های متعددی برای تست رسپانسیو بودن سایت وجود دارد. هم اکنون در سطح اینترنت سایت ها و ابزار های زیادی این کار را انجام میدهند. یکی از روش های سنتی هم استفاده از مرورگرها و حالت موبایلی آن ها است. در ویدیو بالا با این ویژگی کار کردیم و سایت واکنش گرا را از سایت غیر واکنشگرا تشخیص دادیم.

ابزارهای تست موبایل فرندلی

اما ابزار های آنلاینی نیز در این زمینه کار میکنند، ما اینجا به چند تا از این ابزار ها اشاره میکنیم.

١- تست نمایش mobile friendly بودن با سایت چک آپ تولز

  • این سایت یک سایت خوب ایرانی است که در زمینه سئو ابزار های خوبی را در اختیار وبمستران قرار میدهد.
  • در این سایت شما آدرس سایت خود را وارد میکنید و با زدن دگمه ارسال نتیجه را به شما برمیگرداند.
  • لینک سایت در تصاویر موجود است. با کلیک روی آن ها به سایت مورد نظر ارجاع داده خواهید شد.
  • شما میتوانید با این ابزار موبایل فرندلی بودن سایت خود را بسنجید.

2- ابزار های گوگل

در خود سرچ کنسول گوگل نه راحتی میتوان تست موبایل فرندلی بودن گرفت. به این صورت که شما آدرس وبسایت خود را وارد میکنید و ابزار گوگل به شما میگوید که وبسایت شما موبایل فرندلی است یا خیر. لینک ابزار

https://search.google.com/test/mobile-friendly